Az autóbusz jogosítvány megszerzése csupán hónapokat vesz igénybe. Ezzel az új tudással új állásban is el tud helyezkedni.
Vezetői engedélyek besorolás szerint
A vezetői engedélyeket különböző kategóriák szerint sorolják be, az alapján, hogy egy kategóriába milyen járművek tartoznak. Tehát egy jogosítvánnyal rendelkező személy csak olyan járművet tud vezetni, amihez kapcsolódóan letette a sofőr vizsgát. Minden tanfolyam, ami vezetői engedélyhez fűződik, elméletből és gyakorlati vezetésből tevődik össze. Az egyes tanfolyamok anyagában természetesen vannak átfedések, például az elsősegélyre vonatkozó ismeretek.
Mi a különbség az egyes jogosítvány kategóriák között? Az ABC betűivel azonosítják őket, így az A, B, C, D és T kategóriák motorkerékpárra, személyautóra, buszra vagy teherautóra vonatkoznak. A vezetői jogosítványok kategóriáiban eltérnek a minimum életkor követelményei, illetve a jelentkezés egyéb feltételei.
A buszos vezetői engedély a D kategóriának felel meg és csak 23 év felett van lehetősége a jelentkezőknek belefogni a tanfolyam elvégzésébe. Nem elegendő az idősebb életkor, ugyanis a jelentkezőknek már egy meglécő B kategóriás jogosítvánnyal is rendelkezniük kell. A jelentkező akkor felel meg a követelményeknek, ha sikeresen átesik egy orvosi alkalmassági teszten is. A D1 kategóriás jármű a 16 plusz egy fő szállítására tervezett jármű, ezen kívül pedig könnyű pótkocsiból álló járműszerelvény és autóbusz párosát jelenti.
A buszvezetéshez a jogosítvány megszerzésén át vezet az út
A jövő buszsofőrei is a forgalomban fognak közlekedni, méghozzá egy autónál jóval nagyobb járművel. Fontos, hogy alaposan ismerjék a KRESZ minden szabályát és megalapozzák a biztonságos, szabálykövető közlekedést. Minden leendő sofőrnek tudnia kell, hogyan tudja majd a buszt biztonságosan üzemeltetni, ehhez is szerepel anyag az oktatásban. A tanulónak vezetnie kell oktatáson és élesben, forgalomban is, a kötelezően előírt, minimum óraszámot teljesítve.
A vezetési gyakorlaton lehetőleg minden szituációban szerezzen tapasztalatot a tanuló. A busszal nem csupán nappal, városi forgalomban kell közlekednie. Ugyanígy éjszaka, országúton, de akár terepen is közlekedhet a busszal a későbbiekben a vezető.
A tanulónak a tudásáról a szükséges vizsgákon kell beszámolnia, illetve a gyakorlatban bemutatnia a vizsgáztatást végző oktatónak.
A buszvezetésre több területen is kínálkozik lehetőség. A legáltalánosabb a helyi közlekedési társaság csapatának tagjaként vezetni az utasszállító buszokat. Ezen kívül keresnek sofőröket például munkavállalói járatokra, de vásárlói járatokhoz is. A turisztika területén is van igény a buszvezetésben jártas munkaerőre, belföldi és külföldi utakhoz egyaránt.
A vállalkozókedvű jelentkezőknek jó hír, hogy 20223 év elejétől egyszerűsödött az autóbuszos jogosítványszerzés. Mit jelent ez? Aki rendelkezik B jogosítvánnyal, az tanulhat buszsofőrnek. Eddig ugyanis a C kategóriás jogosítvány is kellett a jelentkezéshez. Az egyszerűbb feltételek több jelentkezőnek nyújtanak lehetőséget.
Amennyiben van már megfelelő előképzettsége, tapasztalata és szeretné egy magasabb szintre emelni a járművezetői tudását, akkor jelentkezzen a tanfolyamunkra! A kategóriás képzéseink A-tól T-ig minden járművet felölelnek, így buszsofőröket is képzünk. Akár pár hónap alatt jogosítvánnyal rendelkező buszvezető válhat egy tanulóból, így a befektetett idő sem jelent teljesíthetetlen feltételt.
A jelentkezés feltételeiről és módjáról is többet megtudhat, ha felveszi a kapcsolatot a weboldalunkon szereplő elérhetőségek egyikén a munkatársainkkal.